West Salem leads state qualifiers at DECA District One competition

UW-Stout marketing, business education program hosted event for 47th year
​Jerry Poling | January 24, 2019

West Salem took nine first places and had 12 state qualifiers to lead all high schools in the 47th annual DECA District One Career Development Conference held Saturday, Jan. 12, at University of Wisconsin-Stout.

A total of 52 winners and runners-up advanced to the State Career Development Conference March 4-6 in Lake Geneva. The state event will have approximately 1,500 qualifiers.

The competition at UW-Stout drew 583 students from 19 area high schools. They competed in 18 individual and eight team events.

Chippewa Falls was one of 19 high school teams that competed.

 

Chippewa Falls and Holmen had the second-most qualifiers with eight apiece. Next were La Crosse Central, four; Eau Claire North, Hudson, Menomonie, Sparta and Superior, three; Eau Claire Memorial and Northwestern, two; and Tomah, one.

Other schools competing were Altoona, Ashland, Glenwood City, La Crosse Logan, Ladysmith, St. Croix Falls and Stanley-Boyd.

Since 1946 DECA has provided co-curricular programs for students around the world interested in marketing, finance, hospitality and management careers.

The competition was hosted by the UW-Stout marketing and business education undergraduate program and its affiliated Marketing and Business Education Association.

The UW-Stout student co-coordinators for the District One event were Allison Rigotti, of West Salem, a junior majoring in marketing and business education; and Kathy Thorn, of West Salem, a senior in marketing and business education. Thorn is student-teaching at Hudson High School.

Along with UW-Stout students, faculty and staff coordinating the event, about 80 industry professionals from the region volunteered as event judges.

Results / State Qualifiers
DECA District One Career Development Conference
Saturday, Jan. 12
UW-Stout, Menomonie, Wis.

Individual events

Katelyn Steinmetz, left, and Rachel Spaeth of Chippewa Falls took first place in the marketing management team competition in the DECA event.Accounting applications: 1. Dagan Hemker, West Salem; 2. Scott Rust, Hudson

Apparel and accessories marketing: 1. Macy Nystuen, Eau Claire Memorial; 2. Madison Twitchell, Holmen

Automotive services marketing: 1. Julia Krien, West Salem; 2. Bennett Gunderson, Holmen

Business finance: 1. Madelyn Zenner, Chippewa Falls; 2. Benjamin Lemay, Chippewa Falls

Business services marketing: 1. Julia Heytens, Superior; 2. Chloe Oehler, Menomonie

Entrepreneurship: 1. Danielle Miller, West Salem; 2. Lauren McNally, Menomonie

Food marketing: 1. Max Schumacher, West Salem; 2. Jackson Krull, Superior

Hotel and lodging management: 1. Andrea Tryggestad, La Crosse Central; 2. Micah Mravik, Holmen

Human resource management: 1. Autumn Paulson, La Crosse Central; 2. Callie Ziebell, Sparta

Marketing communications: 1. Tatianna Briggs, Tomah; 2. Zachary Peterson, Holmen

Principles of business management and administration (freshman/sophomore, first-year member): 1. Alex Ewing, Hudson; 2. Aren Theisen, Eau Claire North

Principles of finance (freshman/sophomore, first-year member): 1. Chloe Lichucki, Holmen; 2. Amanda Jaeger, Sparta

Principles of hospitality and tourism (freshman/sophomore, first-year member): 1. Bailee Peterson, West Salem; 2. Kendra Trautsch, West Salem

Principles of marketing (freshman/sophomore, first-year member): 1. Kaden Weisenbeck, Eau Claire North; 2. Rianna Knoll, Sparta

Quick serve restaurant management: 1. Sacia Gilbertson, Holmen; 2. Ally Neidermyer, Menomonie

Restaurant and food service management: 1. Jazlyn Schumaker, La Crosse Central; 2. Bryce Radig, Northwestern

Retail merchandising: 1. Ryan Fell, West Salem; 2. Samuel Barnett, Holmen

Sports and entertainment marketing: 1. Logan Lecleir, Chippewa Falls; 2. Matt Courtney, Hudson

Team events

Business law and ethics: 1. John Glassmaker and Garrett Lord, West Salem; 2. Karlee Hudacek and Alissa Notenberg, Superior

Buying and merchandising: 1. Kendra Ames and Abby Sharp, West Salem; 2. Caelan Givens and Camryn Lahr, Chippewa Falls

Entrepreneurship: 1. Jack Fentress and Max Oberg, Eau Claire Memorial; 2. Alexa Breske and Braden Nissen, Holmen

Financial services: 1. Kennedy Bergh and Adrianna Bernier, Chippewa Falls; 2. Wyndsor Goodenough and Grady LaJuenesse, West Salem

Hospitality services: 1. Myranda Breezee and Kasha Hughlett, Northwestern; 2. Lizzy Averbeck and Nick Averbeck, West Salem

Marketing management: 1. Rachel Spaeth and Katie Steinmetz, Chippewa Falls; 2. Luke Franz and Christian Webb, Chippewa Falls

Sports and entertainment marketing: 1. Adam Gorski and Ethan Heger, West Salem; 2. Ryan Eckert and Kellan Miller, Eau Claire North

Travel and tourism: 1. Jacob Caron and Blake Trippler, Chippewa Falls; 2. Elizabeth Burelbach and Caitlyn Knobloch, La Crosse Central

###

Photos

Chippewa Falls was one of 19 high school teams that competed in the DECA District One event.

Katelyn Steinmetz, left, and Rachel Spaeth of Chippewa Falls took first place in the marketing management team competition in the DECA event.


Related News

All News

Four recent graduates at Wisconsin schools win teaching awards

Graduates from UW-Stout’s School of Education, who all teach in Wisconsin, recently received a national and three state teaching awards.

DPI assistant director: More teachers of color needed

Sara Baird readily admits she knows she has white privilege.

State education executive, an alumna, to be featured Feb. 26

An alumna who works for the state Department of Public Instruction is the 2019 Career and Technical Education Executive in Residence at UW-Stout.