College of Arts, Humanities and Social Sciences

Undergraduate Programs

Major

Course#

Co-op Mentor

Applied Social ScienceAPPS-_49Tina Lee
Art-Graphic Design & Interactive Media DES-_49 Alex DeArmond
Art-Industrial Design DES-_49 Noah Norton/ Jennifer Astwood
Art-Interior Design DES-_49 Shelley Pecha
Art-Entertainment Design DES-_49 Kevin Pontuti
Art-Studio ART-_49  
Professional Comm. & Emerging Media - Applied Journalism
ENGL-_49 Kate Edenborg
Professional Comm. & Emerging Media - Digital HumanitiesENGL-_49Mitch Ogden
Professional Comm. & Emerging Media - Technical Comm.ENGL-_49Daisy Pignetti

College of Education, Health and Human Sciences

Undergraduate Programs

Major

Course#

Co-op Mentor

Career, Technical Education & Training CTE-_49 David Johnson
Dietetics FN-_49 Kerry Peterson
Early Childhood Education ECE-_49 Jill Klefstad
Family & Consumer Ed FCSE-_49 Urs Haltinner
Food Science & Tech FN-_49 Naveen Chikthimmah
Health, Wellness and Fitness HWF-_49 Mike Bird
Human Development & Family Studies HDFS-_49 Leslie Koepke
Marketing & Business Ed MEBE-_49 Urs Haltinner
Psychology PSYC-_49 Mitch Sherman
Sarah Wood
Special Education SPED-_49 Amy Schlieve
Technology Education TECED-_49 Ken Welty
Vocational Rehabilitation REHAB-_49 Kyle Kleist

Graduate Programs

 Majors

Course# 

Co-op Mentor

Career, Technical Education & Training (M.S.) CTET-749  David Johnson
Food & Nutritional Sciences (M.S.) FN-749 Carol Seaborn
School Counseling (M.S.) COUN-749
Vocational Rehab. (M.S.) REHAB-749 Debra Homa

College of Management

Undergraduate Programs

Major

Course#

Co-op Mentor

Business Administration BUMGT-_49 Bill Kryshak
Golf Management GEM-_49 Howie Samb
Golf Mgmt (Distance Ed) GEM-_49 Kris Schoonover
Hotel, Restaurant & Tourism Mgmt HT-_49 Phil McGuirk
Management INMGT-_49 Renee Surdick
Real Estate Property Mgmt PM-_49 Fred Prassas
Retail Merchandising/Mgmt BURTL-_49 Kathleen Cochran
Supply Chain Mgmt BUMKG-_49 Gene Gutman
Sustainable Mgmt SUST-_49 Dennis Weibel

Graduate Programs

 Major

Course# 

Co-op Mentor 

Risk Control (M.S.)
RC-749 Brian Finder
Operations & Supply Management (M.S.) TECH-749 Jim Keyes
Training & Development (M.S) TRHRD-749  

College of Science, Technology, Engineering & Mathematics

Undergraduate Programs

Major

Course#

Co-op Mentor

Apparel Design & Development APRL-_49 Gindy Neidermyer
Applied Math & Computer Science MSCS-_49 Terry Mason
Applied Science - All other
APSC-_49 Ann Parsons
Computer Engineering CEE-_49 Robert Nelson
Construction AEC-_49 Rick Larrabee (A-L)
Tim Becker (M-Z)
Cross-Media Graphics Management
CMG-_49Ted Bensen
Environmental Science
ENSC -_49
Krista James
ET-Electrical ET-_49 Kenan Baltaci
ET-Facilities Operations ET-_49 John Schultz
ET-Mechanical Design ET-_49 John Schultz
ET-Production Operations ET-_49 John Schultz
Game Design and DevelopmentGDD-_49
CS-_49
Diane Christie
Information & Communication Technologies ICT-_49 Renee Gunderson
Information Tech Mgmt ITM-_49 Holly Yuan
Manufacturing Engineering MFGE-_49 Lin Stradins
Mechanical Engineering  
Packaging PKG-_49 Robert Meisner
Plastics Engineering PLE-_49 Adam Kramschuster

Graduate Programs

Major

Course # 

Co-op Mentor 

Conservation Biology (P.S.M)BIO-749Michael Bessert 
Construction (M.S)AEC-749John Killingsworth 
Information & Comm. Technology (M.S) ICT-749 Steve Schlough
Manufacturing Engineering (M.S.) MFGE-749 Rich Rothaupt